سومین مجمع بین المللی اقتصاد فناوری نانو

گزارش عملکرد اجرایی
سومین مجمع بین المللی اقتصاد فناوری نانو

ستاد توسعه فناوری نانو از سال ۲۰۱۲ اقدام به برگزاری مجموعه ای از رویدادهای بین المللی سالانه کرده است که تمرکز این رویدادها بر تجاری سازی و مسائل اقتصادی پیش روی فناوری نانو بوده است. اولین مجمع بین المللی اقتصاد فناوری نانو (INF 2012) در تاریخ ۱۵ الی ۱۶ مهر ۱۳۹۱ و به طور همزمان با پنجمین جشنواره و نمایشگاه بین المللی فناوری نانو با تمرکز بر موضوع صنعت و بازاریابی با هدف ارتقاء تجاری سازی فناوری نانو برگزار شد. پس از برگزاری موفق INF 2012، مجمع بین المللی اقتصاد فناوری نانو (IFNE 2013) در تاریخ ۱۰ الی ۱۱ مهر ۱۳۹۲ پیش از ششمین جشنواره و نمایشگاه بین المللی فناوری نانو برگزار شد.
سومین مجمع بین المللی اقتصاد فناوری نانو (IFNE 2014) در تاریخ ۱۹ و ۲۰ مهر ماه ۱۳۹۳ در سالن همایش های صدا و سیما برگزار شد. این مجمع پس از هفتمین نمایشگاه بین المللی فناوری نانو با تمرکز بر موضوع صنعت و بازاریابی با هدف ارتقاء تجاری سازی فناوری نانو برگزار شد و به جنبه های گوناگون فناوری نانو از قبیل کسب و کار، تجاری سازی، سرمایه گذاری، مدیریت و غیره پرداخت. در طول این برنامه متخصصان پیشرو در حوزه فناوری نانو، دانشمندان، پژوهشگران، کارآفرینان و سرمایه گذران خطرپذیر از کشورهای مختلف حضور داشته و نظرات خود را در خصوص چالش های پیش روی کسب و کار و اقتصاد فناوری نانو ارائه کردند. به منظور تعامل بیشتر شرکت کنندگان در این برنامه، علاوه بر سخنرانی هایی که توسط متخصصان بین المللی شناخته شده ارائه شده بود، پانل های گفت و گوی آزاد نیز برگزار گردید.

روند اجرای سومین مجمع بین المللی اقتصاد فناوری نانو
⦁ تشکیل کمیته اجرایی: بهمن ماه ۱۳۹۲
⦁ تعیین اهداف سومین مجمع
⦁ تعیین تعداد پانل ها
⦁ مشخص کردن اهداف هر پانل
⦁ تشکیل ۲۱ جلسه هماهنگی کمیته اجرایی با پشتیبان ها هر هفته تا زمان برگزاری مجمع
⦁ انتخاب سخنرانان و دبیر پانل ها
⦁ برگزاری مجمع در روز های ۱۹ و ۲۰ مهرماه

تعیین اهداف سومین مجمع بین المللی اقتصاد
⦁ آشنایی نیروهای متخصص و علاقه مند به مباحث مرتبط با اقتصاد نانو از قبیل تجاری سازی، سرمایه گذاری، مدیریت ریسک، رسوخ فناوری، ایمنی و بازاریابی در حوزه های فناوری نانو
⦁ تبادل تجربیات بین فناوران، سرمایه گذاران، متخصصین و فعالان داخلی و خارجی در حوزه های فناوری نانو

عناوین پانل ها
۱- رسوخ فناوری نانو در صنعت
۲- راهکارهای نوین ورود منابع مالی به حوزه نانو
۳- مدلهای کسب و کار مناسب برای شرکت های فناوری نانو
۴- ساختار و مبانی مدیریت کسب و کارهای با فناوری نوین
۵- توسعه ابزار بازاریابی صادرات محصولات فناوری نانو
۶- مالکیت فکری و ثبت اختراع

تعیین اهداف هر پانل توسط پشتیبانها
۱-اهداف پانل رسوخ فناوری نانو در صنعت:
⦁ معرفی فرصت های ایجاد شده توسط فناوری نانو به شرکت های بزرگ
⦁ ترغیب صنایع بزرگ به بکارگیری فناوری نانو در صنایع خود
۲-اهداف پانل راهکارهای نوین ورود منابع مالی به حوزه نانو:
⦁ تعیین روشهای اجرایی تامین مالی فناوری نانو و امکان تامین مالی از طریق بازار سرمایه، بانکها، سرمایه‌گذاران‌ خطرپذیر و بخش دولتی در حلقه تجاری سازی فناوری نانو
۳-اهداف پانل مدلهای کسب و کار مناسب برای شرکت های فناوری نانو:
⦁ تبیین جایگاه مدل کسب و کار در موفقیت شرکتهای نانو فناوری، لزوم منعطف سازی مدل های کسب و کار به اقتضای شرایط محیطی و بازارهای مشتریان و اصول طراحی مدل کسب و کار در حوزه فناوری نانو
۴-اهداف پانل ساختار و مبانی مدیریت کسب و کارهای با فناوری نوین:
⦁ آشنایی با ساختار و اصول مدیریت بنگاه ها و نقش آن در موفقیت یا شکست شرکت ها
۵-اهداف پانل توسعه ابزار بازاریابی صادرات محصولات فناوری نانو:
⦁ استراتژی‌های بازاریابی صادراتی محصولات فناوری نانو
۶-اهداف پانل مالکیت فکری و ثبت اختراع
⦁ آموزش کلیات، ثبت، ارزشگذاری و تجاری‌سازی دارایی‌های فکری

تعداد ثبت نام کنندگان در مجمع

0
نهاد ترویجی
0
نفر
عضو هیات علمی
0
نفر
دانشجو
0
نفر
نماینده شرکت
0
نفر
شرکت کننده عمومی
0
نفر
همکار (با عنوان شرکت کننده عمومی)

امروزه دستاوردهای علمی و تکنولوژیکی و قابلیت های صنعتی ایران به ویژه در زمینه فناوری نانو از رشد سریعی برخوردار است، به گونه ای که طی چند سال گذشته ایران رشد چشمگیری در تولید علم در سرار جهان داشته و توانسته است جایگاه هشتم را میان کشورهای فعال این حوزه به خود اختصاص دهد. در همین راستا اولین مجمع بین الملی اقتصاد فناوری نانو سال گذشته با تمرکز بر موضوع “صنعت و بازار” و با هدف ارتقاء و تجاری سازی فناوری نانو با حضور دانشمندان برجسته و متخصصین دعوت شده از موسسات و سازمان های علمی و فناوری بنام، با موفقیت برگزار شد.
امسال نیز مجمع اقتصاد فناوری نانو با هدف آشنایی نیروهای متخصص و علاقه‌مند به مباحث مرتبط با اقتصاد نانو از قبیل تجاری‌سازی، سرمایه‌گذاری، مدیریت ریسک، رسوخ فناوری، ارزش‌گذاری و بازاریابی در حوزه‌های فناوری نانو و همچنین تبادل تجربیات بین فناوران، سرمایه‌گذاران، متخصصان و فعالان داخلی و خارجی در حوزه‌های فناوری نانو در تاریخ ۱۰ الی ۱۱ مهرماه ۱۳۹۲ برگزار شد.
لازم به ذکر است که مجمع بین الملی اقتصاد فناوری نانوی سال جاری در هفت موضوع و در پانل‌های تخصصی نیم‌روزه در دو سالن به صورت موازی برگزار شد، در هر پانل ۲ و یا ۳ سخنران (خارجی و ایرانی) در خصوص موضوعات مشخص در پانل مربوطه ۳۰ دقیقه سخنرانی کرده و پس از اتمام سخنرانی ها، به مدت ۹۰ دقیقه چالش‌های اصلی پیش روی شرکت های فناوری نانو در آن حوزه به بحث و تبادل نظر گذاشته شد.