کارافرینان با چه ترس‌هایی روبرو می‌شوند؟

یکی از موانع مهم بر سر راه افرادی که می‌خواهند کارآفرین شوند، وجود عاملی به نام ترس است.

 

کارآفرینان با چه ترس‌هایی روبرو می‌شوند؟

کارآفرینی مهارتی است که بیشتر از دانش و اطلاعات نیاز به مهارت و ویژگی‌های روحی خاصی دارد. کارآفرینان بیشتر از آن که با مدرک تحصیلی خود مشهور شده باشند، با روحیه‌ی خستگی‌ناپذیر و اراده‌های محکم خود برای رسیدن به موفقیت در ذهن‌ها ماندگار شده‌اند. اما به راستی چه چیزی باعث می‌شود که برخی افراد در همان ابتدای مسیر از برداشتن قدم اول ناتوان باشند اما برخی دیگر بتوانند تمام موانع را پشت سر بگذارند و تبدیل به کارآفرین‌های موفق شوند؟ یکی از موانع مهم بر سر راه افرادی که می‌خواهند کارآفرین شوند، وجود عاملی به نام ترس است. افراد ممکن است نسبت به چیزهای مختلف ترس‌هایی را در وجود خود احساس کنند و همین ترس‌ها مانند سدی بر سر راه موفقیتشان قرار گیرد. در این مقاله قصد داریم مهم‌ترین و رایج‌ترین ترس‌هایی را که کارآفرینان با آن روبرو می‌شوند، معرفی کنیم:

۱) ترس از شکست

بزرگ‌ترین ترسی که بر سر راه افراد کارآفرین، قرار گرفته است، ترس از شکست است. ترس از شکست باعث می‌شود که افراد آینده‌ای ناخوشایند را در ذهن خود مجسم کنند و اینطور فکر کنند که قرار است زحمات آن‌ها به هر دلیلی نتیجه ندهد. بسیاری از افراد هستند که با فکر کردن به موفقیت، انگیزه و انرژی لازم برای شروع کارآفرینی را دارند اما به محض اینکه نیمه‌ی خالی لیوان را در ذهن خود می‌آورند، به یکباره تمام تصورات مثبت شان درهم می‌ریزد و تسلیم افکار منفی می‌شوند. ترس از شکست ممکن است به قدری قوی باشد که حتی مانع از برداشتن گام اول در مسیر کارآفرینی باشد. به هرحال ترس از شکست یکی از ترس‌های طبیعی است که تقریباً در تمام کارآفرینان به نوعی وجود دارد.

۲) ترس از آغاز کردن

اگرچه ترس از شکست، یکی از دلایل ترس از آغاز کردن است، اما این نوع ترس دلایل دیگری هم ممکن است داشته باشد. به عنوان مثال شخص کارآفرین ممکن است درباره‌ی ایده‌ی خود حساسیت زیادی داشته باشد و بخواهد زمان زیادی را صرف تحقیقات اولیه کند. همچنین برخی کارآفرینان تمایل دارند از ابتدا تا انتهای مسیر را به صورت دقیق روی کاغذ مشخص کنند؛ اما به هرحال باید بپذیرند که در برخی از مراحل ممکن است شرایط در عمل، به شیوه‌ای دیگر رقم بخورد و  باید این انعطاف را در خود ایجاد کنند. اگرچه تحقیقات یکی از مراحل ضروری برای آغاز هر کاری است اما اگر این مرحله زیاد از حد به درازا بکشد، ممکن است باعث دلسردی شخص کارآفرین و تیم همراه او شود.

 

۳) ترس از اشتباه کردن

در حالی که ترس از شکست بیشتر در ابتدای مسیر کارآفرینی برای افراد پیش می‌آید، ترس از اشتباه کردن مربوط به مراحل بعدی می‌شود. این نوع ترس بیشتر در مراحل میانی، برای کارآفرینان شکل می‌گیرد. آن‌ها بعد از یک شروع پر چالش و گذراندن مراحل سخت اولیه، آینده را به خود نزدیک‌تر می‌بینند؛ اما همزمان این فکر در آن‌ها به وجود می‌آید که شاید مراحل قبلی را درست طی نکرده باشند یا اینکه برآورد آن‌ها از آینده اشتباه باشد. این ترس گاه آن قدر قوی است که سبب می‌شود شخص کارآفرین به اندازه‌ای وسواس به خرج دهد که راه درست خود را در میانه راه تغییر داده و در مسیر نادرست قدم بگذارد! ریشه‌ی ترس از اشتباه کردن را در اکثر اوقات می‌توان در آرمانگرایی افراد جستجو کرد.

 

۴) ترس از ریسک کردن

هر اندازه که یک کارآفرین بخواهد با برنامه‌ریزی قبلی کارها را پیش ببرد، بالاخره زمان‌هایی وجود دارد که نمی‌تواند با اطمینان از نتیجه‌ی تصمیمات خود، دست به عمل بزند و گاهی مجبور است ریسک کند؛ یعنی پیامد تصمیم خود را هرچه بود از الان بپذیرد. البته ریسک کردن به معنای تصمیم‌گیری غیرعلمی نیست، بلکه فقط در مواردی پیش می‌آید که کارآفرین به دلیل شرایط پیچیده قادر نیست آینده را به طور قطعی پیش‌بینی کند. برخی کارآفرینان به دلیل ترسی که از آینده مبهم دارند، حاضر نیستند در هیچ موردی ریسک کنند و همواره ترجیح می‌دهند روحیه‌ی محافظه کارانه‌ای داشته باشند. به هرحال باید پذیرفت که ریسک کردن یا خطر کردن یکی از الزامات موفقیت در مسیر کارآفرینی است که البته نیاز به مدیریت دارد.

 

۵) ترس از کمبود منابع مالی

یکی از اصلی‌ترین چالش‌های یک کسب‌وکار تأمین سرمایه است. کارآفرینان برای مقابله با این مشکل سعی می‌کنند سرمایه گذاران زیادی را به خود جذب کنند و در قبال آن‌ها تعهداتی را بپذیرند. معمولاً کارآفرینانی که در مراحل آغازین قرار دارند، سعی می‌کنند سرمایه‌ی خود را از طریق قرض کردن از منابع مختلف تأمین کنند و بعد از مدتی با فکر کردن درباره‌ی میزان بالای قرض‌های خود، دچار استرس و ترس می‌شوند؛ ترس اینکه کسب‌وکار آن‌ها نتواند به حدی از سوددهی برسد که قرض‌هایشان را بپردازند. یکی دیگر از ترس‌های مرتبط با منابع مالی، ترس از وضعیت زندگی شخصی و حقوق اعضای تیم است. تصور اینکه برای پرداخت حقوق اعضای تیم، منابع کافی وجود نداشته باشد، همواره کارآفرینان را نگران می‌کنند. این مسئله حتی ممکن است گریبان‌گیر خود آن‌ها شود و در مخارج زندگی و پرداخت هزینه‌های خود دچار مشکل شوند. ترس از کمبود منابع مالی اگر کنترل نشود، می‌تواند تمرکز کارآفرینان را به هم بریزد.

 

۶) ترس‌های ناشناخته

علاوه بر موارد بالا که از مهم‌ترین ترس‌های شناخته‌شده و رایج هستند، ترس‌هایی وجود دارند که دقیقاً معلوم نیست به چه عواملی برمی‌گردند، اما همواره ذهن کارآفرینان را به خود مشغول می‌کنند. برخی از این ترس‌ها ممکن است به خاطر تجربه‌ی یک فضای کاری جدید باشد. این مسئله بیشتر برای افرادی به وجود می‌آید که تا قبل از آغاز کارآفرینی، در جایی با حقوق ثابت کار کرده‌اند و دغدغه‌ای نداشته‌اند؛ اما حالا با ورود به دنیای کارآفرینی، طبعاً مسئولیت‌های بیشتری بر عهده‌ی آن‌ها است که باید بتوانند به درستی آن‌ها را انجام دهند. قرار گرفتن در این فضای جدید، می‌تواند ترس‌ها و استرس‌هایی را در روحیه‌ی فرد ایجاد کند.

 

 

 

منابع:

  1. https://www.entrepreneur.com
  2. https://www.fastcompany.com
  3. http://www.naijapreneur.com/

 

 

 

نوشته های مرتبط