چهارمین دوره مجمع اقتصاد فناوری نانو، در روزهای ۵ و ۶ مرداد ماه با محوریت نوآوری باز و انتقال دستاوردهای فناورانه از شرکت‌های کوچک به صنایع بزرگ، در مرکز همایش‌های بین‌المللی پژوهشگاه صنعت نفت برگزار خواهد شد. همانطور که پیش از این اعلام شد، در ضمن این برنامه دو روزه علاوه بر کارگاه‌های تخصصی که در حوزه مسائل مرتبط با رسوخ فناوری به صنعت برگزار می‌شود، در سالن اصلی برنامه تعدادی سخنرانی و پنل تخصصی نیز توسط خبرگان فناوری و کسب و کار، ارائه خواهد شد.

مطابق برنامه اعلام شده، اولین برنامه روز دوم مجمع، ساعت ۸:۳۰ تا ۹:۳۰ به سخنرانی دکتر رضا اسدی‌فرد، مدیر کارگروه صنعت و بازار ستاد فناوری نانو اختصاص دارد که در ضمن آن “سامانه یکپارجه مدیریت تبادل فناوری” معرفی خواهد شد. تجربه نشان داده که همواره در کشور انتقال دستاوردهای فناورانه به صنعت با مشکلاتی روبرو بوده است. آگاهی نداشتن فناوران از نیاز واقعی صنعت و نبود حمایت‏های مالی، فنی و حقوقی از تبادل فناوری ازجمله این موارد هستند. در سایر کشورها جهت رفع این مشکلات راهکارهای مختلفی اجرا شده که یکی از موارد موفق ایجاد کارگزاران تبادل فناوری بوده است. کارگزاران در حقیقت واسطه‌هایی هستند که توانایی معرفی هدفمند فناوری‌های جدید به بازارهای موجود را دارند. مهم‌ترین ویژگی این افراد، سابقه خوب و آشنایی آن‌ها با صنایع است. با توجه به تجربیات گذشته ستاد توسعه فناوری نانو در این خصوص و همچنین بررسی موارد موفق در سایر کشورها، سامانه یکپارچه مدیریت تبادل فناوری، باهدف انتقال فناوری از شرکت‏های کوچک و متوسط به شرکت‏های بزرگ صنعتی راه‏اندازی شده است.

دکتر اسدی‌فرد، سخنران این بخش دارای مدرک دکترای مدیریت فناوری با گرایش انتقال تکنولوژی از دانشگاه علامه طباطبایی هستند. دبیر گروه سیاست‌ نوآوری و آینده‌پژوهی پژوهشکده مطالعات فناوری و همچنین مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، از دیگر سمت‌های ایشان به شمار می‌رود.

سرفصل‌های این ارائه شامل موارد زیر خواهد بود:

  • ویژگی‏های شرکت‏های کوچک و متوسط و شرکت‏های بزرگ صنعتی
  • اهمیت انتقال فناوری از شرکت‏های کوچک و متوسط به شرکت‏های بزرگ صنعتی
  • مشکلات انتقال فناوری از شرکت‏‏های کوچک به بزرگ
  • نقش واسطه‏‌های تبادل فناوری در انتقال فناوری از شرکت‏های کوچک و متوسط به شرکت‏های بزرگ
  • انواع واسطه‌‏های تبادل فناوری در سایر کشورها و نمونه‌های موفق
  • راه‌‏اندازی سامانه‌‏ی تبادل فناوری در ستاد توسعه فناوری نانو
  • مدل کاری سامانه و حمایت‌های موجود در آن برای کارگزاران
  • معرفی چند نمونه‏‌ی تبادل فناوری موفق