معرفی رویدادهای نوآوری:

بخش اول: نمایشگاه و فروم نوآوری باز روسیه

«فروم و نمایشگاه نوآوری باز» گردهمایی سالانه‌ای است که با تمرکز بر فناوری‌های نوین و رصد همکاری‌های بین‌المللی درزمینه‌ی نوآوری در شهر مسکو برگزار می‌گردد. تمرکز این فروم بر ایجاد محیط مناسبی است که امکان تبادل‌نظر، مباحثه و ارتباط متقابل میان متخصصان فناوری‌های پیشرو، دانشمندان و مدیران عالی شرکت‌ها و استارتاپ‌های جهان را فراهم می‌کند. در کنار این فروم، نمایشگاهی از دستاوردهای نوین جهانی در صنایع هایتک[۱] نیز برگزار می‌شود.

تاریخچه

این فروم از سال ۲۰۱۲ زیر نظر دولت روسیه و با حمایت وزارت توسعه اقتصادی روسیه و شهرداری شهر مسکو هرساله برگزار می‌شود. همچنین مؤسسات توسعه دهنده فناوری در فرایند برگزاری این فروم مشارکت دارند که عبارت‌اند از: روس‌نانو[۲]، شرکت ریسک روسیه‌ای[۳]، بنیاد اسکولکوف[۴]، ونشکونوم‌بانک[۵] و بنیاد کمک به بنگاه‌های نوآور کوچک در علم و فناوری[۶].

اولین دوره فروم در سال ۲۰۱۲ به مدت سه روز برگزار شد که طی آن بیش از ۱۵۰ رویداد با ۷۰۰ سخنران از ۴۰ کشور برگزار شد. در نمایشگاه اولین دوره که بیش از ۱۰۰۰۰ نفر از آن دیدن کردند، ۵۰۰ شرکت از ۱۶ کشور حضور داشتند که ریاست کمیته برگزاری این دوره فروم، بر عهده ولادیسلاو سورکوف [۷] (یکی از تاجران و سیاستمداران مهم روسیه) و دمیتری مدودف[۸] (نخست‌وزیر روسیه) بود. همچنین در میان شرکت‌کنندگان در اولین دوره فروم افراد شناخته‌شده‌ای مانند: ریچارد برنسون[۹] (مؤسس گروه شرکت‌های ویرجین)، جاش لرنر[۱۰] (مدیر بخش مدیریت کارآفرینی در مدرسه کسب‌وکار هاروارد)، دیوید یانگ[۱۱] (مؤسس و رئیس هیئت‌مدیره شرکت ای بی بی وای وای[۱۲]) به چشم می‌خورند. دستاورد آن دوره از فروم امضای بیش از ۲۰ توافقنامه همکاری میان چندین شرکت بزرگ روسیه‌ای و چندین شرکت جهانی در زمینه‌های انرژی‌های تجدید پذیر، فناوری‌های هایتک، آموزش‌وپرورش، علم، سلامت و استانداردسازی بود.

از جمله مزایای این فروم امکان دسترسی آنلاین به رویدادهای در حال برگزاری است. بر اساس پژوهش انجام‌گرفته در «مرکز مطالعات مسائل منطقه‌ای[۱۳]»، این فروم در میان ده رویداد مهم حوزه نوآوری، رتبه دوم را در سال ۲۰۱۲ کسب کرده بود.

برگزاری این فروم در سال‌های بعد (سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴) با رشد قابل‌توجهی در تعداد شرکت‌کنندگان و بازدیدکنندگان همراه بوده است؛ در سال ۲۰۱۳ فروم میزبان بیش از ۱۲۰۰۰ نفر از ۴۷ کشور جهان و در سال ۲۰۱۴ میزبان بیش از ۱۵۰۰۰ نفر از ۶۰ کشور جهان بود.

از سیاستمداران تأثیرگذار که در طی چهار سال برگزاری این رویداد حضورداشته‌اند می‌توان دمیتری مدودف، نخست‌وزیر روسیه (سال‌های ۲۰۱۲، ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴)، ژیرکی کاتاینن، نخست‌وزیر فنلاند (سال ۲۰۱۳)، ژان مارک آیرو، نخست‌وزیر فرانسه (سال ۲۰۱۳)، لی کیکیانگ، نخست‌وزیر چین (سال ۲۰۱۴) و الکساندر ووچیج، نخست‌وزیر صربستان (سال ۲۰۱۵) را نام برد.

فروم نوآوری باز در سال 2014، مسکو، روسیه

فروم نوآوری باز در سال ۲۰۱۴، مسکو، روسیه

فروم و نمایشگاه نوآوری باز در سال ۲۰۱۵

گردهمایی سال ۲۰۱۵ از تاریخ ۲۸ اکتبر تا اول نوامبر به مدت ۵ روز برگزار شد. در این دوره از فروم بیش از ۲۰۰ نفر از ۳۰ کشور مختلف در قالب ۱۱۵ رویداد تجاری به سخنرانی پرداختند و بیش از ۱۲۰۰۰ نفر در این فروم شرکت کردند. محور اصلی بحث فروم در سال ۲۰۱۵ «بشریت در مرکز انقلاب فناوری» بود که با تمرکز بر پنج حوزه مختلف برگزار شد:

  • بهره‌وری: در این حوزه به بررسی این موضوع پرداخته شد که خودکار و رباتیک شدن فناوری، مواد نوین (مانند مواد نانو)، فناوری چاپ سه‌بعدی، روش‌های مهندسی جدید، فناوری دیجیتال و هوش مصنوعی نه‌تنها بر صنایع و مدل‌های کسب‌وکار، بلکه بر سبک زندگی انسان نیز تأثیرگذار است. همچنین، آینده بازار کار در تقابل با فناوری‌ها جدید و نوآوری‌ها موضوع مهم دیگری بود که در فروم این سال به آن پرداخته شد.
  • محیط‌زیست: نواحی پایتخت‌نشین مدرن، موجودیت پیچیده‌ای دارند که به‌صورت پیوسته فناوری‌ها را تولید و مصرف می‌کنند. سؤالاتی که در این حوزه به آن‌ها پرداخته شد از این قبیل هستند: شهرها چگونه بایستی خود را آماده کنند تا در آینده به کانون‌های اصلی فناوری مبدل شوند؟ چه چیزی یک شهر را به یک صادرکننده در بازار جهانی کارآفرینی فناورانه تبدیل می‌کند؟ نیازهای یک شهر برای تبدیل‌شدن به مرکز شرکت‌ها و مؤسسات جهانی فناوری چه مواردی است؟ چگونه می‌توان میان مصرف‌کنندگان و تأمین‌کنندگان فناوری در یک شهر همکاری‌های فناورانه صورت داد؟
  • سلامت: جهان به سمت یک تغییر انقلابی در صنعت بهداشت و درمان حرکت می‌کند. دیجیتالی شدن، توسعه فناوری‌های زیستی، فناوری‌های ژنتیک و اصلاح ژنتیکی و بسیاری از یافته‌های علمی دیگر بر حوزه سلامت و درمان تأثیر مهمی داشته است. گرایش اصلی در تحقیقات اخیر صنعت بهداشت و درمان، تلاش برای افزایش قابل‌توجه طول عمر انسان است. این افزایش قابل‌توجه در طول عمر انسان موجب تغییرات گسترده‌ای در سیستم‌های بازنشستگی، تعاریف مربوط به کار و نیروی کار و در کل اقتصاد جهانی می‌شود. سؤال اساسی که در این حوزه به آن پرداخته می‌شود این است که فناوری‌ها چگونه مدل خدمت‌رسانی مراکز بهداشت و درمان را تغییر می‌دهند؟
  • آموزش: دنیای امروز شاهد تغییرات گسترده‌ای در حوزه‌ی تولید، نگهداری و توزیع دانش است. امروزه شاهد دسترسی آسان به محتوای آموزشی هستیم. الگوهای جدیدی برای همکاری میان دانشگاه‌ها و صنایع و شرکت‌ها در حال شکل‌گیری است. امروزه آموزش باوجود فناوری‌های نوین همچون یک بازی، سریع، جذاب و تأثیرگذار شده است. سؤالات اساسی در این حوزه عبارت‌اند از: توان بالقوه آموزش همگانی شخصی‌سازی‌شده چیست؟ بازیگران سنتی عرصه آموزش، در بحث تغییرات حوزه آموزش که متأثر از فناوری‌های نوین است، چه جایگاهی دارند؟
  • سرگرمی: افزایش کارایی در محیط کار که به‌واسطه پیشرفت فناوری‌ها به‌دست‌آمده، موجب بیش‌تر شدن زمان فراغت از کارشده است؛ اما این زمان توسط صنعت سرگرمی و به‌واسطه فناوری‌های نوین آن، به‌سرعت تصاحب می‌گردد. شرکت‌های محلی و جهانی عرضه‌کننده سرگرمی، خدمات جدیدی را توسعه می‌دهند و بر سر تصاحب اوقات فراغت افراد با یکدیگر رقابت می‌کنند. انقلاب رسانه‌ای، سیطره شبکه‌های اجتماعی، هنرهای دیجیتال و بحث ادغام سرگرمی، کار و آموزش، سؤالات مهمی را در مورد آینده صنعت سرگرمی (به‌عنوان بخش بسیار بزرگی از اقتصاد جهانی) ایجاد کرده است. سؤالاتی از قبیل صنعت رسانه با چه سرعتی در حال رشد است؟ و شرکت‌های سنتی رسانه چگونه تحت تأثیر فناوری‌های نوین قرار می‌گیرند؟ از مباحث این حوزه هستند.

این دوره با حضور ۲۰۰ شرکت در فضایی به بزرگی ۱۴۵۰۰ مترمربع برگزار شد. همچنین شرکت‌های بزرگی همچون آی‌بی‌ام[۱] و اینتل[۲] نیز حضور داشتند. به‌منظور اطلاع‌رسانی هرچه بهتر به بازدیدکنندگان نمایشگاه و شرکت‌کنندگان در فروم علاوه بر حضور فعال گروه برگزارکننده در شبکه‌های اجتماعی متعدد، اپلیکیشن‌های اختصاصی نیز (برای تمامی پلتفرم‌های رایج گوشی‌های هوشمند) فراهم شد که از طریق آن گزارش لحظه‌به‌لحظه رویدادها، برنامه پانل‌های فروم، مشخصات و سوابق سخنرانان و نمایندگان شرکت‌ها و اطلاعات و اطلاعیه‌های مربوط به شرکت‌های حاضر در نمایشگاه ارائه می‌گردید.

سخن پایانی…

هدف «فروم و نمایشگاه نوآوری باز» مطرح ساختن خود به‌عنوان یک پلتفرم نوآوری و همکاری‌های فناورانه جهانی است که توانایی پیش‌بینی روند توسعه اکوسیستم نوآوری جهانی و تحقیق و توسعه نوآورانه در سطح جهانی را داشته باشد. همچنین این گردهمایی به دنبال جذب مقامات بلندپایه سیاسی، رهبران شرکت‌های بین‌المللی و افراد تأثیرگذار در جامعه مدیریت نوآوری است تا محیط گفت‌وگو درباره همکاری‌های استراتژیک و راه‌حل‌های ایجاد ابزارهای جدید برای همکاری‌های بین‌المللی در نوآوری را فراهم کند.

منابع

http://www.forinnovations.ru/en

http://government.ru/en

http://technomoscow.ru/en

http://economy.gov.ru

 

[۱] IBM

[۲] Intel

[۱] High-tech

[۲] Rusnano

[۳] Russian Venture Company

[۴] Skolkovo Foundation

[۵] Vnesheconombank

[۶] Foundation for Assistance to Small Innovative Enterprises in Science and Technology (FASIE)

[۷] Vladislav Surkov

[۸] Dmitry Medvedev

[۹] Richard Branson

[۱۰] Josh Lerner

[۱۱] David Yang

[۱۲] ABBYY

[۱۳] Centre for Studying Regional Problems