مدیریت امور مالی در کسب و کار

فایننس و مدیریت منابع مالی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های هر شرکت بزرگ یا کوچکی است. در یک وضعیت اقتصادی بدون ثبات و رقابت‌های شدید بین شرکت‌ها، امور مالی در مدیریت کسب و کار بسیار مهم است. این مسأله به ویژه برای کسب و کارهایی که تازه راه‌اندازی می‌شوند، از اهمیت بیشتری برخوردار است و آن‌ها باید در تصمیم گیری‌های خود احتیاط بیشتری به خرج دهند. به هرحال هر ایده‌ای تا بخواهد به سودآوری برسد، ممکن است به زمان نیاز داشته باشد و در طول این مدت تا رسیدن به سودآوری، باید تصمیمات مناسب مالی اتخاذ کنید تا در مدیریت کسب و کار شکست نخورید. یکی از کلیدهای اصلی موفقیت آن است که کارآفرینان درباره‌ی مدیریت پول و فایننس آموزش‌های مناسبی دیده باشند و از مهارت‌های کافی مرتبط برخوردار باشند. ما در این مقاله ۶ نکته را برای مدیریت هرچه بهتر امور مالی در مدیریت کسب و کار توضیح می‌دهیم.

۱- آموزش ببینید

آموزش دیدن یکی از اولین قدم‌هایی است که باید بردارید. جنبه‌های مختلف امور مالی را بشناسید و با صورت‌های اداری مالی آشنا شوید. اگر هنوز بلد نیستید صورت‌های مالی را بخوانید حتماً زمانی را برای یادگیری این مسأله بگذارید. این کار بسیار مهم است و در واقع به شما کمک می‌کند تا بفهمید که پول‌ها چگونه و در کجا خرج می‌شوند. صورت‌های مالی ۴ بخش مهم دارند؛ صورت جریان وجوه نقد که میزان هزینه‌ها در فعالیت‌های عملیاتی و میزان سرمایه‌گذاری را نشان می‌دهد؛ صورت سود و زیان که منعکس کننده میزان درآمد به دست آمده در یک دوره‌ی زمانی معین است؛ صورت حقوق صاحبان سهام نشان دهنده‌ی میزانی از سرمایه‌ی شرکت است که توسط سهام‌داران عادی تأمین می‌شود؛ و ترازنامه که اطلاعات مربوط به دارایی‌ها و بدهی‌های شرکت و هم‌چنین حقوق صاحبان سهام را مشخص می‌کند.

۲- حساب‌های شخصی‌تان را از حساب‌های کاری جدا کنید

هیچ گاه از یک حساب برای سرمایه‌های مالی شخصی و کاری استفاده نکنید. این کار ضمن ایجاد بی نظمی در مدیریت مالی و تأمین اعتبار باعث می‌شود که در پیگیری بعدی هزینه‌ها نیز با مشکل مواجه شوید و به این ترتیب نتوانید فایننس کسب و کارتان را به درستی کنترل کنید. یک حساب جداگانه برای امور مالی کسب و کارتان باز کنید و پول‌های کم یا زیادی را که راه‌های مختلف به دست آورده‌اید، به آن تزریق کنید؛ در نتیجه بعد از مدتی خواهید دید که با همین پول‌های کم توانسته‌‌اید میزان قابل توجهی از پول را ذخیره کنید و با آن می‌توانید کارهای زیادی برای ارتقای کسب و کارتان انجام دهید.

۳- خسیس باشید!

منظور از این عبارت، حساسیت در خرج کردن سرمایه‌های کسب و کارتان است. برای کارآفرینان مهم است که مراقب ذره ذره پولی که در اختیار دارند باشند. خرج کردن پول همیشه از بدست آوردن آن راحت‌تر است؛ پس قبل از آن که حسابتان خالی شود و خود را بابت خرج‌های بی مورد سرزنش کنید، دقت کافی به خرج دهید چون تأمین اعتبار یا فایننس کار راحتی نیست. در مدیریت کسب و کار باید به دو نوع هزینه توجه کنید؛ هزینه‌های ثابت و هزینه‌های متغیر. هزینه‌های ثابت شامل مواردی مانند هزینه‌ی مکان و هزینه‌های جاری است. هزینه‌های ثابت معمولاً ارتباط زیادی با میزان فروش و سودآوری شما ندارند. به همین جهت صرفه جویی در هزینه‌ها بیشتر در هزینه‌های متغیر امکان پذیر است. مثلاً می‌توانید به جای سفرهای پر هزینه از امکاناتی مانند ویدیو کنفرانس استفاده کنید و یا به جای تماس‌های تلفنی گران قیمت با خارج از کشور از تماس‌های آنلاین هزینه‌ها را کاهش دهید.

۴- حسابداری تان را با سیستم ابری انجام دهید

سیستم‌های ابری حسابداری بر مبنای تکنولوژی پردازش ابری کار می‌کنند. این نوع حسابداری که به آن حسابداری آنلاین هم گفته می‌شود، بر روی یک سرور آنلاین انجام می‌شود و امکان دسترسی به اطلاعات حسابداری را از هر نقطه‌ی دنیا ممکن می‌سازد. به این ترتیب همیشه و در هر شرایطی می‌توانید از وضعیت مدیریت مالی و تامین اعتبار کسب و کارتان اطلاع پیدا کنید و نیازی نیست که حتماً در دفتر کارتان حاضر شوید و لا به لای تعداد زیاد پوشه‌ها دنبال اطلاعات به خصوصی بگردید. خدمات حسابداری ابری هم اکنون از سوی برخی شرکت‌های بزرگ ایران ارائه می‌شود و شما می‌توانید از آن استفاده کنید.

۵- بر عملکرد خود نظارت داشته باشید و آن را ارزیابی کنید

تنها وضعیت حال را نبینید. بالاخره روزی می‌رسد که بخواهید کسب و کارتان را نسبت به قبل ارتقا دهید. در آن زمان باید اطلاع کاملی از روند رشد، پیشرفت‌ها، شکست‌ها و نقاط قوت و ضعف خود داشته باشید. حتی اگر به فکر ارتقای کسب و کارتان هم قرار نیست باشید، بالاخره برای عملکرد بهتر باید به این موارد مسلط باشید تا بتوانید متناسب با شرایط روز برنامه ریزی کنید.

۶- یک مشاور حرفه ای استخدام کنید

هرکسی نیاز به کمک دارد و این مورد برای کارآفرینان جوان که فکر رسیدن به موفقیت‌های بزرگ را در سر می‌پرورانند، از اهمیت بیشتری برخوردار است. منظور از استخدام لزوماً استخدام تمام وقت نیست. بلکه هدف استفاده از راهنمایی‌های مشاوری است که در مواقع لزوم کنارتان باشد. بنابراین نحوه‌ی تعامل مالی و کاری شما با او می‌تواند انعطاف پذیر باشد. یک مشاور زبده مدیریت کسب و کار شما را بهبود می‌بخشد و آن را تحلیل می‌کند و بر مبنای وضعیت موجود بهترین راهکارهای ممکن را ارائه می‌دهد.

اینکه کسب و کار خودمان را داشته باشیم، لذت بخش است اما به هرحال این مسأله همان طور که می‌تواند لذت بخش باشد، گاه می‌تواند فشارهای عصبی را نیز به ما وارد کند. به ویژه زمانی که سود چندانی عایدمان نشود و استرس شکست در مدیریت کسب و کار زندگی مان را مختل کند. رعایت نکاتی که در بالا گفته شد، به شما کمک می‌کند تا از وقوع این شکست‌ها در مدیریت مالی و تأمین اعتبار کسب و کارتان پیشگیری کنید.

نوشته های مرتبط