“تحلیل اقتصادی عوامل پایداری کسب و کارهای فناوری نانو” در چهارمین مجمع اقتصاد فناوری نانو

چهارمین دوره مجمع اقتصاد فناوری نانو، در روزهای ۵ و ۶ مرداد ماه با محوریت نوآوری باز و انتقال دستاوردهای فناورانه از شرکت‌های کوچک به صنایع بزرگ، در مرکز همایش‌های بین‌المللی پژوهشگاه صنعت نفت برگزار خواهد شد. همانطور که پیش از این اعلام شد، در ضمن این برنامه دو روزه علاوه بر کارگاه‌های تخصصی که در حوزه مسائل مرتبط با رسوخ فناوری به صنعت برگزار می‌شود، در سالن اصلی برنامه تعدادی سخنرانی و پنل تخصصی نیز توسط خبرگان فناوری و کسب و کار، ارائه خواهد شد.

مطابق برنامه اعلام شده، از ساعت ساعت ۱۰ تا ۱۰:۳۰ روز اول برنامه، سخنرانی توسط دکتر علی‌محمد سلطانی، دبیر این دوره مجمع اقتصاد نانو ارائه خواهد شد که در ضمن آن عوامل پایداری کسب و کارهای مبتنی بر فناوری نانو از منظر اقتصادی بررسی می‌گردد. در نگاهی کلی به شرکت‌های تولیدی متمرکز بر فناوری نانو در ایران می‌توان گفت که این شرکت‌ها دارای محصولاتی از انواع مختلف نانو مواد، محصول میانی و محصول نهایی می‌باشند که این محصولات به دو دسته نانو پدید (nano-enabled)  و نانو بهبود (nano-enhansed) تقسیم می‌شوند. همچنین بخشی از این شرکت‌ها، فناوری محور و بخشی دیگر صنعتی و تولیدی هستند. وابستگی به حمایت های دولت، نداشتن تنوع محصول کافی و شکست بازار از چالش‌های اصلی این کسب و کارها از منظر اقتصادی به شمار می‌روند. این درحالی است که شرکت‌های کوچک و فناوری محور نیازمند دسترسی به بازار و شرکت‌های صنعتی متوسط یا بزرگ نیازمند دستیابی به منابع تحقیق و توسعه هستند. درنتیجه می‌توان انتظار داشت که همکاری‌های این شرکت‌ها با یکدیگر در قالب مدل‌های مختلف، بتواند باعث ایجاد فرصت‌های رشد بیشر برای آن‌ها گردد.

دکتر سلطانی، سخنران این بخش دارای مدرک دکترای مدیریت فناوری از دانشگاه علامه طباطبایی هستند و مدیریت دبیرخانه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو را بر عهده دارند. ایشان در ضمن این سخنرانی کوتاه تلاش خواهند داشت تا به نوعی پاسخی برای سؤالات زیر ارائه نمایند.

  • وضعیت فعلی شرکت‌های فناوری از دیدگاه اقتصادی به چه ترتیبی است؟
  • چالش‌های پیش روی این شرکت‌ها برای ورود به فضای اقتصادی کشور چیست؟
  • چگونه می‌توان به زنجیره‌های پایدار شرکت‌های فناوری و صنعتی دست یافت؟