آبراهام لینکلن در‌اندیشه‌ی اکوسیستم نوآوری

اکوسیستم نوآوری نهادی پیچیده است که از منابع مختلف تغذیه نموده و خود نیز به ذینفعان زیادی کمک می‌کند. در کشور آمریکا مطالعات و تحقیقات دانشگاهی در قرن نوزدهم نقش پر رنگی در رشد و تحول فناوری داشته است؛ به گونه‌ای که توانسته اقتصاد این کشور را از کشاورزی محور به فناوری محور تغییر دهد و فناوری حرف اول را در این کشور در زمینه‌ی فعالیت‌های اقتصادی به کرسی بنشاند. اگرچه این اتفاق در قرن نوزدهم افتاد، اما جریانی که منجر به این اتفاق شد از مدت‌ها قبل آغاز شده بود.

۱- آبراهام لینکلن در‌اندیشه‌ی اکوسیستم نوآوری

در سال ۱۸۶۰ آبراهام لینکلن، رئیس جمهور وقت آمریکا در سخنرانی خود از اهمیت حق مالکیت در ثبت اختراعات سخن می‌گفت و برای پتنت‌ها ارزش فراوانی قائل بود. او پتنت‌ها را عامل کشف چیزهای جدید و مفید می‌دانست و بر فعالیت‌هایی که منجر به تقویت آن‌ها شود، تأکید می‌کرد. دو سال بعد از این سخنرانی او قانونی را امضا کرد که بر اساس آن دانشگاه‌ها می‌بایست به استفاده از روش‌های علمی و جدید رو بیاورند و با کارهای علمی یک کشور جدید بسازند.

۱۲۰ سال بعد از سخنرانی لینکلن، تصویب قانونی به نام بای دال زمینه‌های تبدیل پژوهش‌های مبتنی بر فناوری به خروجی‌های اقتصادی را فراهم کرد. امروزه دانشگاه‌های آمریکا با آموزش بیش از ۶۰۰ هزار دانشجوی مهندسی در سال توانسته‌اند در فرآیندهای مربوط به تحقیق و توسعه در ایالات متحده بیش از ۱۵ درصد سهم داشته باشند و بر قله‌ی رفیع فناوری قرار گیرند؛ به گونه‌ای که الگوهای پیاده شده در دانشگاه‌های آمریکا هم اکنون از سوی بسیاری از کشورها مورد تبعیت قرار گرفته است.

مؤسسات فناوری ایالات متحده در سال ۲۰۱۳ توانسته‌اند بیش از ۲۴ هزار اختراع را ثبت کنند که حدود ۴۵ میلیارد دلار تنها صرف فرآیند تحقیقات آن‌ها شده است. اکوسیستم نوآوری در آمریکا فراتر از فعالیت چند مؤسسه عمل می‌کند و اساساً برخی مناطق جغرافیایی با وسعت زیاد به فعالیت‌های دانش بنیان اختصاص داده شده‌اند. یکی از مهم‌ترین مراکز اکوسیستم نوآوری در آمریکا سیلیکون ولی است که در کالیفرنیای شمالی ایالات متحده قرار دارد. بسیاری از شرکت‌های مطرح دنیا که توانسته‌اند در زمینه‌ی تکنولوژی موفقیت‌های بزرگی را کسب کنند، در این منطقه قرار دارند و به عنوان قطب برجسته اکوسیستم نوآوری ایالات متحده عمل می‌کنند.

۲- سیلیکون ولی؛ بزرگ‌ترین اکوسیستم نوآوری جهان

سیلیکون ولی پیچیده‌ترین اکوسیستم نوآوری در جهان است که در آن پنج دانشگاه تحقیقاتی در سطح جهانی قرار دارند و ۴۰ درصد سرمایه‌گذاری‌های ایالات متحده بر روی آن انجام می‌شود. هم‌چنین ۵ آزمایشگاه بزرگ ملی ایالات متحده به همراه ده‌ها شرکت تحقیقاتی بزرگ و کوچک در این منطقه قرار دارند که درآمدهای خارجی آن‌ها بیش از دو برابر میانگین ملی آمریکا آمریکا است. شاید بتوان این منطقه را مهم‌ترین قطب فناوری جهان در قرن بیست و یکم به حساب آورد.

بر اساس نظرسنجی‌هایی که از مدیران ارشد سیلیکون ولی صورت گرفته است، عواملی هم‌چون کارآفرینی، دسترسی به نیروی انسانی ماهر و نزدیکی به مشتریان و رقبا از مهم ترین امتیازاتی است که این منطقه در اختیار اکوسیستم نوآوری آمریکا قرار می‌دهد. این امتیازات توانسته بیش از ۱۴۱ کشور مطرح جهان را از قاره‌های اروپا، آمریکا، آسیا و اقیانوسیه به سرمایه گذاری برای حضور در سیلیکون ولی ترغیب کند. سرمایه‌گذاران خطرپذیر سیلیکون ولی توانسته‌اند در سه ماه اول سال ۲۰۱۶ حدود ۳۰۰ قرارداد بزرگ جهانی را امضا کنند که این رقم نشان از قدرت تأثیرگذاری این منطقه دارد.

قرارگرفتن شرکت‌های بزرگ و کوچک جهانی در سیلیکون ولی اگرچه یک امتیاز بزرگ برای این اکوسیستم نوآوری محسوب می‌شود، اما چالش‌هایی را هم به وجود آورده است. یکی از مهم‌ترین چالش‌ها در این زمینه موانعی است که ریشه در اختلافات فرهنگی دارد و سبب می‌شود که شرکت‌ها برای انتقال دستاوردهای خود به سایر کشورها با مشکلاتی روبرو شوند. این مشکلات البته در چند سال اخیر از طریق امضای تفاهم نامه‌هایی با کشورهای دیگر کاهش یافته است و مدیران ارشد سیلیکون ولی امیدوارند که بتوانند با معرفی هر چه بهتر محصولات فناورانه، اعتماد سایر کشورها را به خود جلب کنند.

در کنار سیلیکون ولی تعداد دیگری اکوسیستم نوآوری جدید در حال ظهور است که پیش‌بینی می‌شود تا چند سال آینده بتوانند بخش مهمی از حوزه فناوری را به خود اختصاص دهند. دانشگاه استنفورد در ایالت کالیفرنیا یکی از معتبرترین اکوسیستم‌های نوآوری محسوب می‌شود؛ به طوری که بسیاری از شرکت‌های بزرگ و موفق بین المللی مانند گوگل، یاهو، نایک، اینستاگرام و… توسط فارغ التحصیلان این دانشگاه بنیان نهاده شده‌اند. همچنین حدود ۴۰ هزار سازمان سودآوری تجاری و بیش از ۳۰ هزار سازمان غیرانتفاعی توسط اساتید و فارغ التحصیلان این دانشگاه تاسیس شده است که بخش عمده ای از آنها از شرکت‌های کارآفرین در سراسر دنیا حمایت می‌کنند و این امر را رسالت خود می‌دانند.

۳- ماساچوست و ام آی تی؛ پرچمدار اکوسیستم نوآوری دانشگاهی

مؤسسه فناوری ماساچوست نیز که به اختصار ام آی تی نامیده می‌شود، یکی دیگر از مهم‌ترین مراکز تحقیقاتی خصوصی در آمریکا و جهان محسوب می‌شود. این دانشگاه یکی از مراکزی است که بیشترین توجه را به اکوسیستم نوآوری در ایالات متحده دارد. طبق نظرسنجی‌هایی که از ۶۰ کارشناس بین المللی در ۲۰ کشور جهان انجام شده است، دانشگاه‌های استنفورد و ام آی تی در جایگاه اول و دوم فناوری دانشگاهی قرار دارند.

اکوسیستم نوآوری آمریکا نه فقط به عنوان یک قطب نوآوری فعال بلکه به عنوان یک مرکز انتقال فناوری به سراسر دنیا عمل می‌کند و تاکنون سهم بسزایی را در توسعه فناوری در سایر کشورها به ویژه کشوهای جهان سوم ایفا کرده است؛ با توجه به این مسئله بیراه نیست که آمریکا را مادر اکوسیستم نوآوری در جهان دانست.

نوشته های مرتبط